עברית  |   English

מומלץ החודש
מים חיים - משמעות המים בפנג-שואי


 

מאת: דר' ירון זפרן, Ph.D.

 

המים הם הבסיס לקיומנו, ועל כן הם מהווים מוטיב רב משמעות בכל התרבויות. אם נתבונן בתרבויות עתיקות, כמו התרבות היוונית או הקלטית, או בנצרות, באיסלם וביהדות - בכולן המים מופיעים במקום מרכזי ביותר. במרבית התרבויות המים מקושרים לחיים, וזה מובן. המים הם נוזל החיים, ולמעשה כל חיינו סובבים סביב ובתוך נוזלים המקושרים לחיים ומהווים את הבסיס לקיומנו:
הזרע הוא הנוזל היוצר את החיים. מי השפיר הם המים העוטפים את העובר עם היווצרותו ועד לידתו; חלב האם הוא הנוזל המזין את התינוק עם היוולדו, והדם הזורם בעורקינו הוא נוזל החיים ומורכב ברובו ממים. גם גוף האדם מורכב ברובו המכריע ממים.
כדור-הארץ עצמו מוקף ברובו מים, כך שלמעשה מים מקיפים את כל חיינו מכל עבר, ומכאן חשיבותם הרבה.

המים - מקור החיים

על-פי מרבית המקורות הדתיים, המים הם מקור החיים. בתנ"ך באחת משורותיו הראשונות נאמר: "ורוח אלוהים מרחפת על-פני המים", מכאן שגם על-פי היהדות החלו החיים על-פני
כדור-הארץ במים. אם נפנה למדע, גם תורת האבולוציה מבהירה לנו כי החיים החלו במים. בתחילה היה כדור הארץ מכוסה כולו במים, ובעלי-החיים השונים נוצרו מיצורים ימיים שונים.
גם אצל הסינים אנו רואים אמונה דומה. פירוש המילה הסינית "פנג שואי" - פנג=רוח ושואי=מים, כך שגם על-פי הסינים הכול החל מרוח וממים.

המים על-פי הפנג שואי

האמונה הסינית מחלקת את העולם ל-5 יסודות: מתכת, עץ, אש, אדמה ומים. בתרבות המערב  המים מסמלים את הרגש - הם יכולים להיות גועשים, רגועים ומשתנים במהירות או במחזוריות בדיוק כמו הרגשות שלנו. אצל הסינים הדברים שונים במקצת.
המים על-פי הפנג-שואי מסמלים בראש ובראשונה שפע. המים מזינים את הצמחים ואת בעלי-החיים, ובמקום עם מים רבים יש בעלי-חיים רבים ויבול, ועל-כן יש שם שפע. מסיבה זו אוהבים הסינים הרבה מים בביתם ובסביבתו, אך חשוב להם שהמים יהיו נקיים ובתנועה.
לדוגמה: מפל מים בכניסה לבית תעתיר שפע על הבית, ובייחוד אם תזרים את המים לכיוון הבית.
בתוך הבית טוב לשים אקווריום עם דגים. הדגים במים יתנו למים תנועה. מקובל לשים באקווריום 8 דגי זהב ודג אחד שחור. 8 הוא מספר מזל אצל הסינים, והדג השחור מסמל בריאות ובא לומר שלא רק הכסף חשוב בחיים.
בריכות נוי גם הן אהובות מאוד על הסינים בתנאי שהם מתוחזקות היטב. אם יש ירוקת במים, כי אז הצ'י - כוח החיים על-פי הסינים - נתקע ואינו זורם. בריכות שחייה גם הן טובות בתנאי שאינן גדולות מדי, שמא "יטביעו את הבית".
כמו כל אחד מן היסודות הסיניים גם המים מייצגים כמה תכונות אנושיות חשובות.
בהיותם נוזליים ומתאימים את עצמם לכלי בו הם נמצאים - הם מתארים את יכולתו של האדם להיות גמיש מנטלית ורגיש, ואת יכולות להתאים את עצמו לנסיבות המשתנות.
בהיותם מסוגלים לחלחל ולהגיע למעמקים, וזאת בשקט ובעדינות ("מים שקטים חודרים עמוק") - הם מייצגים את היכולת להיות קשוב וסובלני ולהמתין לזמן הנכון לפרוץ, ומכאן גם את היכולת של רגישות ודיפלומטיות. מים מייצגים גם עומק, מופנמות ודיסקרטיות.
אם לתכונות אלה אתם זקוקים - יועיל לכם להכניס את יסוד המים לעיצוב הבית ומקום עבודכם. את זאת תוכלו לעשות לא רק באמצעות מפל-מים  ואקווריום, אלא גם על-ידי שימוש בצבעים, בחומרים ובצורות המיוחסים ליסוד המים.
צבעי יסוד המים הם שחור, כחול כהה, ירוק כהה וסגול כהה, תוכלו לשלבם בריהוט, בשטיחים, ובווילונות וכיו"ב.
צורות א-סימטריות וחומרים שקופים וצלולים (כמו זכוכית, קריסטל ומראות) מביאים גם הם את האנרגיה של יסוד המים הביתה.
לדוגמה: שילוב מערכת ישיבה לסלון שצבעה שחור (או צבע כהה אחר), ובמרכזה שולחן זכוכית בעל צורה אמורפית.
כאשר יסוד המים בבית אינו מאוזן - חסר או עודף - ייתכנו תקלות שונות הקשורות למים.
לדוגמה: אצל אחת מתלמידותיי היה יסוד המים חסר במיוחד, ובאופן תמוה סבל ביתה מהצפות חוזרות ונשנות שמקורן בגשמים, בצינור מים שהתפוצץ ועוד.
אצל תלמיד אחר היה דווקא מצב של עודף ביסוד המים, ואצלו הבעיה החוזרת באינסטלציה היתה חסימות בצינורות וקושי בהולכת המים לברזים.
נדמה שעקרון האיזון מתקיים לעתים על-ידי כך שהוא מזמן הצפות במקום שבו חסרים מים, וחסימות במקום בו הם עודפים.
למרות תכונותיהם החיוביות של המים הסינים חוששים מהם במובנים אחרים. היות והמים עמוקים ואפלים (כמו במעמקי הים), הם מקושרים אצל הסינים גם לסכנה ולפחדים.
מסיבה זו מומלץ שלא להכניס מים לחדר השינה לא בצורת מזרקה, לא אקווריום ובוודאי לא מיטת מים.

הסינים והים

הים אהוב מאוד על הסינים בתור מקור הצ'י הגדול ביותר. על-פי הפנג שואי המיקום הטוב ביותר לעיר הוא ים לפניה והרים מאחוריה, שיתנו לה תמיכה ואיזון. מבחינה זו, ערים כמו חיפה, אילת, סאן פרנסיסקו, ריו-דה-ז'נרו וקייפטאון ממוקמות במקום אידאלי. אפשר לשים לב שהערים היפות ביותר בעולם בנויות על שפת הים והרים מאחוריהן.
אך כמו בכל דבר אצל הסינים, גם כאן חשוב האיזון, ועל כן לא טוב לגור ממש על שפת הים, כי אז כוח הצ'י חזק מדי. עדיף לראות את הים ממרחק מחלון הבית, מלגור ממש "עליו".

ירון זפרן הוא דוקטור לפסיכולוגיה טראנספרסונלית, העוסק ביעוץ והוראה של אומנויות הרוח משנת 1986. הוא השתלם כאומן פנג-שואי בארה"ב ובאנגליה, והקים את ה"מכללה ללימודים רוחניים": בית הספר הראשון והמוביל בארץ להכשרת יועצי פנג-שואי. דר' זפרן הינו הנציג הרשמי של ישראל בארגון העולמי לפנג-שואי, ומכהן כראש מחקר ב"מרכז הישראלי לחקר פנג שואי". כסמכות מובילה בתחום הוא מייצג את ישראל בכנסים בינלאומיים.  המכללה ללימודים רוחניים - 03-5660066.  אתר הבית שלו באינטרנט: www.zafran.co.il

לקטלוג מפלי המים ב"אירית"