עברית  |   English

מומלץ החודש
פנג שואי – עיצוב חדרי שינה בגישה הוליסטית


מכירים את התחושה הנעימה או הבלתי-נעימה שחשים כשנכנסים לראשונה לבית כלשהו? אם כן - אתם יודעים מה זה פנג-שואי. הסינים פיתחו את אותה תחושה אינטואיטיבית למדע שלם,
שיסודותיו הונחו כבר לפני כ- 7000  שנים.
"אומנות המיקום" התפתחה מאוד עם התגבשות ה"אי-צ'ינג" לפני כ- 5000  שנים, והספרים הראשונים בתחום נכתבו כמה מאות שנים לפני תחילת הספירה.

מונח מרכזי מאוד בפנג-שואי הוא "הצ'י". זוהי אנרגית החיים, המכונה אצל היפנים "קי" (כמו ב"רייקי"), ואצל היוגים פראנה. הצ'י קיים בנו וסביבנו, ויש כיום כבר מכשירים המסוגלים למדוד אותו.
קבלת הדיקור הסיני (האקופונקטורה) ככלי רפואי מדעי מהווה למעשה הכרה מדעית גם בצ'י, שעליו מבוססת האקופונקטורה. מטרת האקופונקטורה היא לפתוח חסימות של הצ'י בגופנו. על-ידי כך שהצ'י יזרום בחופשיות - גופנו יוכל לרפא את עצמו מהחולי שנגרם לו בגלל הצ'י ה"תקוע". הפנג-שואי הוא, בעצם, "אקופונקטורה לבית": אמן הפנג-שואי לומד במהלך הכשרתו לזהות חסימות אנרגטיות בבית, ולפתוח אותן באמצעים שונים, כמו - צמחים, קריסטלים, פעמוני רוח, מוביילים, מראות ועוד. על-ידי הסדרת הזרימה האנרגטית בבית תזרומנה אל תוך חיינו אנרגיות חיוביות של אהבה, שפע והצלחה.
פנג-שואי הוא הביטוי המעשי לפתגם "משנה מקום משנה מזל",
אלא שהוא לא דורש מאתנו לעבור דירה או לשבור קירות: ניתן להביא אל תוך חיינו מהפכים לטובה במצבנו המשפחתי, מקצועי וחומרי רק על-ידי שינויים קטנים במיקום רהיטים מסוימים,
בשילוב צבעים נכונים או החלפת תמונות וקישוטים ספציפיים עליהם ממליץ האומן.

משמעות השם "פנג-שואי" הוא "רוח ומים", היות ואויר ומים הם נשאי-צ'י מצוינים: סגולות רבות של פנג-שואי כוללות מים (למשל מזרקות ביתיות ואקווריומים), ואויר צח הוא תנאי בסיסי לצ'י איכותי.
תורה זו התפתחה כדרך של השליטים הסיניים הקדומים להבטיח את מעמדם המתמשך ואת שגשוגם. הידע עצמו נשמר בסודיות והועבר רק ממאסטר לתלמיד, בתהליך לימודי ארוך וקפדני.
כיום - אותו מידע זמין לכולם, ופנג-שואי זוכה לפופולריות גדולה מאי-פעם: הוא פופולרי כיום במזרח (בעיקר בהונג-קונג ובטאיוון - שהצלחתם הכלכלית מחזקת את הטענה העתיקה על יעילותו של הפנג-שואי),
אך גם במערב. יותר ויותר אנשים, במזרח ובמערב כאחד, פונים למומחים לפנג-שואי לקבלת יעוץ להרחקת מזל רע מחייהם ומשיכת מזל טוב בעזרת תורה עתיקה זו.
ולא רק אנשים מפורסמים כגון דונלד טראמפ ומדונה אלא גם גופים כלכליים וחברות (כגון - חברת הדלק "של", עסקי רוטשילד, "אליזבט ארדן", "מרקס אנד ספנסר", בריטיש איירוייז" ועוד) 
נעזרים בעצתם של אומני פנג-שואי. אחד הדברים המרשימים ביותר לגבי יעילות השיטה, הוא, שהשינויים פועלים גם אם האדם העושה אותם לא מאמין בפנג-שואי.

התורה הזו עוסקת בכל חלק וחלק בבית. בחרתי להביא כאן את עקרונות העיצוב של חדרי שינה דוקא, מפאת חשיבותו הרבה של החלל בו אנו שוהים כשליש מחיינו. להלן מספר עיצות ישומיות:

  • קירות- צבע הקירות המומלץ הוא קרם, אוף-ווייט, שמנת או כחול/ ירוק/ טורקיז. יש להימנע מצביעת הקיר בצבעי אדום, כתום או צהוב בוהק.
  • דלתות וחלונות - מומלץ שבחדר לא ימצא חלון בקר ישר עם הדלת, היות והאנרגיה הנכנסת בעד הדלת "תברח" מן החלון.
  • את הכניסה לחדר יש לשמור פנויה ככל הניתן: לא למקם ארון בגדים או רהיט מסיבי אחר במרחק של מטר מהדלת.
  • את המיטה אסור למקם מול הדלת בקו ישר, כדי שהאדם הישן לא יימצא מול הזרימה האגרסיבית של האנרגיה הנכנסת מהדלת.
  • התאורה בחדר צריכה להיות סולידית, רצוי להימנע מתאורת ספוטים או פלורסנט. מומלצות מנורות עומדות
  • החומר ממנו עשויה המיטה- רצוי שיהיה עץ ולא מתכת. המצעים- מחומרים טבעיים, וכך גם המזרון.
  • לא רצוי שתהיה מראה בחדר השינה, ואם יש בכל זאת- להימנע מלמקמה ממש מול המיטה, היות וזה מגביר את זרימת האנרגיה בחדר, ועלול להפריע לשינה.

 

ירון זפרן הוא דוקטור לפסיכולוגיה טראנספרסונלית, העוסק ביעוץ והוראה של אומנויות הרוח משנת 1986. הוא השתלם כאומן פנג-שואי בארה"ב ובאנגליה, והקים את ה"מכללה ללימודים רוחניים": בית הספר הראשון והמוביל בארץ להכשרת יועצי פנג-שואי. דר' זפרן הינו הנציג הרשמי של ישראל בארגון העולמי לפנג-שואי, ומכהן כראש מחקר ב"מרכז הישראלי לחקר פנג שואי". כסמכות מובילה בתחום הוא מייצג את ישראל בכנסים בינלאומיים.  המכללה ללימודים רוחניים - 03-5660066.  אתר הבית שלו באינטרנט: http://www.zafran.co.il/